čLÁNKY


Novinové články

RAPORT

V příštím vydání RAPORT nové info a fotky z akce 2.ročník Freestyle Battle Lišany 7.8.2021

1.ročník FBL 8.8.2021

[Text: Marek Hauner] První venkovní soutěž roku 2020 se začala plánovat poměrně nedávno. Původně šlo jen o nevinnou anketu jednoho z organizátorů, který se na svém instagramovém profilu zeptal svých sledujících, zdali by byl zájem o battle v Lišanech. Většina lidí v podstatě ani nevěděla, kde se tato obec nachází, ale zájem překvapivě byl. Byl jsem osloven jako majitel několika fitness center a předseda sportovního klubu SK Mek GYM, z.s., o zaštítění a zorganizování celé akce, a tak jsem se svým týmem tento battle dotáhl do úplného finále. Bylo to náročné, ale výsledek stál za to! Celá akce odstartovala 8. srpna okolo 11. hodiny, kdy se soutěžící zvážili, zaregistrovali a začali se pomalu rozcvičovat. Původně byly plánovány tři soutěžní kategorie, kdy v jedné měly soutěžit dívky a ve zbylých dvou muži do 75 kg a nad 75 kg. Bohužel se ale soutěže rozhodla zúčastnit jen jedna dívka, která přijela až z Nizozemí, a tak se kategorie dívek neotevřela. Aby ale pro jedinou ženu nebyla cesta zbytečná, domluvila se s porotou, že bude soutěžit v těžké váhové kategorii. Spolu s jedinou dívkou se do těžké váhové kategorie přihlásilo 12 mužů a v lehké kategorii soutěžilo také 12 mužů. Celkem tedy bylo 25 soutěžících na čistě freestylové soutěži, což je pro necelé 2 měsíce dopředu plánovaný vesnický battle velký úspěch. Spolu s workouterkou z Nizozemí přijeli ještě 3 další soutěžící z této země a jeden soutěžící přijel dokonce i z Dánska. Své zastoupení měl mezi závodníky i okres Rakovník: Lukáš Sokol, Jiří Andrle, Josef Vejvoda, David Šrédl, Miroslav Fiala, Rostislav Mates.
Po 13. hodině proběhlo samotné zahájení, kdy se divákům a soutěžícím představil moderátor celého battlu Adam Doskočil, vicemistr ČR ve freestylu pro rok 2018. Adam má se cvičením s vlastní váhou bohatou zkušenost, a ač si touto rolí moderátora prošel poprvé, bylo jeho komentování přesné, výstižné a především i zábavné. Během zahájení Adam také představil tříčlennou porotu, která se skládala z aktuálního mistra Slovenské republiky v lehké váhové kategorii Dominika Klimka, českého vicemistra střední váhové kategorie pro rok 2019 Filipa Krátkého a mistra ČR těžké váhové kategorie pro rok 2019 Jana Holince. Po představení poroty moderátor ještě vyzdvihl seznam sponzorů prvního ročníku Battlu Lišany a poté následovala ta smutnější část. Nastala totiž plánovaná minuta ticha za nedávno zesnulého workoutera Samuela Figura. Pravidla všichni znali, takže se už dál na nic nečekalo a začalo se rovnou soutěžit. Pro kvalifikační kolo mohli soutěžící využít až 90 vteřin a k dispozici měli všechny prvky workoutového hřiště. Obrovským plusem byly silné matrace, které soutěžícím umožňovaly bezpečné provádění dynamických prvků. Porotci během kvalifikačního kola hodnotili každého soutěžícího maximálně 20 body, přičemž body (vždy maximálně po 5) rozdávali za statiku, dynamiku, dynamickou sílu a styl. Pravidla stanovila i to, že soutěžící mohou během svého setu provést maximálně dvě chyby při dynamických prvcích a při třetí chybě jsou diskvalifikováni.
Po kvalifikaci následovala exhibice poroty a doprovodný program v podání organizátora SK Mek GYM, z.s., který si pro diváky připravil ještě několik dalších zajímavých vystoupení v pauzách mezi jednotlivými koly - jumping, MTV dance a box. Z prvního kola postoupilo v každé váhové kategorii vždy 8 soutěžících s nejvyššími počty bodů, kteří se pomocí losu rozdělili do dvojic. Každý z dvojice měl ve druhém kole k dispozici 2x 45 vteřin, během kterých mohl využívat všechny prvky hřiště a nebyl omezen jen například na 30 vteřin na hrazdě/bradlech/zemi, jako tomu bývá na většině českých soutěžích. Battly 1 vs. 1 byly opravdu napínavé a padaly zde neskutečné výkony a našlo se i několik originálních výstupů, které otevřely ústa nejednomu divákovi. Z druhého kola vzešli v každé kategorii vždy 4 workouteři, kteří si opět rozlosovali, kdo s kým bude soupeřit. Pravidla byla stejná jako v prvním kole, jen tentokrát poražení soutěž neopustili, ale utkali se proti sobě v dalším kole o třetí místo a vítězové se samozřejmě utkali o místo první. Celkem si tedy ti nejlepší účastníci museli projít dohromady 4 soutěžními koly na přímém slunci v opravdu tropických teplotách. Rozhodně to nebylo nic lehkého, ale rozhodně to stálo za to. Na vítěze čekala hromada cen, krásné skleněné poháry a zasloužené ovace diváků. Jeden z finalistů David Šrédl kvůli svalové křeči do prstů nebyl schopen druhé kolo odcvičit, ale jeho soupeř Miroslav Fiala sám navrhl, aby se
finále hodnotilo podle prvních 45 vteřin každého z nich. Mírovi za toto gesto patří obrovský respekt, jelikož nebyl nijak chamtivý a nenechal Davida diskvalifikovat. Vítězem lehké váhové kategorie se nakonec stal David Šrédl, druhé místo patřilo Miroslavovi Fialovi a třetí místo si odnesl Josef Vejvoda. Ten se street workoutu věnuje teprve jeden rok, ale na soutěži předvedl opravdu neskutečné výkony a porotu ohromil především svou odvážnou dynamikou.
Vítězem těžké váhové kategorie se stal dvojnásobný mistr České republiky a člen týmu Workout Mělník Petr Lešák. Ten předváděl dynamiku jen okrajově, ale díky neskutečné síle ve statických prvcích si první místo opravdu zasloužil. Stříbrnou medaili si na této soutěži vybojoval Miroslav Špicar, který se věnuje především atletice, ale na soutěži předvedl, že se opravdu může řadit i mezi street workoutery. Bronzovou medaili si z prvního ročníku Freestyle Battlu Lišany odvezl domů soutěžící z Nizozemí Niels Taam. Ten oproti svému soupeři, se kterým bojoval o medaili, předváděl neustále novější a preciznější prvky, a tak patřilo 3. místo právoplatně jemu. Za zmínku stojí i celé zázemí battlu, hudba, ozvučení, občerstvení, toalety, program, doprovodný program, ale i veškeré atrakce pro děti. Na to, že se tato akce plánovala na poslední chvíli, vše vyšlo z naší strany do posledního detailu. SK Mek GYM, z.s., se věnuje workoutu v našem prostředí už tři roky a chce se i nadále posouvat v aktivitách workoutu, a to přípravou dětí a mládeže v zázemí SK Mek GYM, z.s., na indoorovém vybavení pro workout s cílem přípravy na soutěže. V blízké budoucnosti chceme zvětšit naše tréninkové zázemí o freestylovou konstrukci. Po zdařeném prvním ročníku freestyle battlu jsme navázali spolupráci se streetworkout.cz a WOclub.cz pro podporu mládeže i veřejnosti a pro vznik funkčního indooru. Toto nové prostředí bude fungovat celoročně pro přípravu soutěžících i pro soutěže a tím soutěže budou mít svou pravidelnou tradici a mít svůj svatostánek workoutu. Venkovní workoutové prostředí je dnes téměř v každém městě i vesnici. Tímto bych chtěl poděkovat všem soutěžícím za neskutečné výkony, všem sponzorům za podporu této akce, divákům za podporu soutěžících a samozřejmě celému realizačnímu týmu SK Mek GYM, z.s..

Marek Hauner, předseda SK Mek GYM, z.s.